Hastalık

Bağırsakta Kitle Belirtileri

Çeşitli kanser türleri vücutta sorun yaşatacak belirtilerin alınmasına neden olabilir. Bu belirtiler sosyal yaşamı etkileyecek cinsten olarak ağırlaşabilir. Belirtilerden birkaçına sahip olan kişilerin mutlaka bir doktora başvurması gerekir. Bağırsakta kitle belirtileri ise şu şekilde ortaya çıkmaktadır:

  • Sürekli olarak yorgunluk hali
  • Nedensiz iştah azalmaları
  • Kiloda ciddi derecede kayıplar
  • Kansızlık
  • Genelde sabahları yaşanan ishal hali
  • Şiddetli karın ağrıları

Hastalığın belirtileri kişiden kişiye göre değişmektedir. Yine şiddet durumu da kişiden kişiye göre farklılıklar gösterebilir. Bu durumu ortaya çıkaran pek çok problemin olduğu bilinmektedir. Genellikle sigara kullanımı, hareketsizlik, kişinin obez olması, alkol tüketimi gibi nedenler bu durumun oluşma riskini arttırır. Sigarayı sık tüketen kişilerin bu duruma rastlama olasılığı ise %30 artmaktadır.

Bağırsakta Kitle Belirtileri

Kötü huylu hastalıklar için doktora erkenden gidilmesi iyi olacaktır. Çünkü erken tedavi edilen hastalıkların iyileşme olasılıkları daha çok artar. Bu yüzden bağırsakta kitle belirti sahibi olduğunu düşünen kişilerin, vakit kaybetmeden bir uzmanla görüşmesi gerekir.

Bağırsakta Kitle Belirtileri Tedavisi

Hastalık için doktora başvuran kişilerin durumunun gerçekten bağırsakta kitle olup olmadığı hakkında araştırma yapılır. Poliplerin derinlemesine araştırılması ve hastanın sağlık durumuyla ilgili incelemeler yapılır. Hastalığın tedavi şekli ise kişinin durumunun ağırlığına göre değişecektir. Kötü huylu olan kitlelerin bu şekilde alınması sağlanacaktır. Kötü huylu kistler için bu aşamada cerrahi bir müdahale söz konusu olacaktır.

Hastalık dönemi oldukça ağır ve sancılı geçtiği için, hastanın bu dönemlerde tek başına tedavi alması mümkün değildir. Bunun yanında psikolojik destek türü denenmeli ve hastanın bu dönemi atlatması sağlanmalıdır. Oldukça zor geçen dönem ancak bu şekilde daha sağlıklı bir biçimde atlatılabilir.

Bağırsakta kitle nedenleri genelde kişinin yaşam tarzına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Kişinin kötü alışkanlıklara bağımlı halde olması, mide ve bağırsakta pek çok sorunun ortaya çıkmasına yol açar. Bunlardan en ağırı ise bağırsakta yaşanan kötü huylu hastalıklardır. Bu yüzden uzmanlar hareketli bir yaşamı, sigaradan ve alkolden uzak kalmayı, dengeli beslenmeyi öğütlerler. Bunlara dikkat eden kişilerin bu durumu yaşama riski azalmış olacaktır.

Önceki yazıSonraki Yazı
23 yaşında kendini sağlık sektörüne adamış; kanser belirtileri, aşılar, ağrılar, diş sağlığı ve bir çok konu hakkında uzman olan yazar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir