Diş Sağlığı

İmplant Zararlı Mıdır?

İmplant yapısında titanyum elementi barındırdığı için ağız dokusuna uygundur. Bu nedenle dişler bir uzman tarafından takıldığında herhangi bir yan etkinin oluşması beklenmez Ancak üretiminde başka madde kullanılması ve implant kalitesinin düşürülmesi durumunda istenmeyen bazı sorunların da yaşandığı görülmüştür. Ticari kaygı ile sahte ya da ucuz malzeme kullanılması, dişin doku ile olan uyumunu bozar. O yüzden implant taktırmadan önce marka iyi araştırılmalı ve belirlenen marka güvenilir yerden temin edilmelidir.

İmplant Zararlı Mıdır?

İmplant taktıracak kişilerin aklında “Acaba implant zararlı mıdır?” şeklinde bir soru gelebilir. Kullanıcılarının ağız bakımına önem vermemesi, ağız hijyenini sağlaması halinde yan etki genelde görülmez. Ancak ağız ve diş bakımının iyi yapılmaması durumunda bazı yan etkilerin oluşmasına neden olabilir. İmplantta oluşacak bir iltihaplanmanın doğal dişlere göre daha hızlı yayılacağı unutulmamalıdır.

implant tedavisi

İmplantı Takan Doktorun Uzman Olması

İmplant markası kadar dişi takacak doktorun nitelikleri de oldukça önemlidir. Yine doktorun işini iyi yapamaması durumunda dişler dokuyla uyum sağlayamaz ve bir süre sonra farklı işlemlerin yapılmasına neden olur. Özensizce yapılan bir işlemin sonucunda, çene kemiğine yerleştirilmiş olan implantın çıkarılması dahi gerekebilir. Bu işlem ise implant taktırmaktan daha zordur.

İmplantın Çıkarılmasını Gerektiren Durumlar

  1. Bakteri kaynaklı zararlar:

İmplant yapılan hasta, diş eti çekilmesi sorunu yaşarsa diş implantının kökleri açıkta kalabilir. Bu da ağızda bir enfeksiyon oluşumuna yol açar. İltihaplanmanın önü kesilmediğinde ise çene kemiğindeki implant kaybedilebilir. Böyle durumların yaşanmaması için hastanın kişisel ağız bakımına dikkat etmesi gerekir.

  1. Enfeksiyon ve iltihap kaynaklı zararlar:

İmplant çevresinde iltihap ve enfeksiyon gibi oluşumlar görülebilir. Sebebi de ağız sağlığına dikkat edilmemesidir. Bunun dışında aşırı sigara kullanımı ya da şeker hastalığı olan kişilerde de bu tarz sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

  1. Vücudun impantı reddetmesi:

Çok ender görülse de bazı durumlarda vücudun bağışıklık sisteminin implantı reddeder. Sigara içen kişilerde bu durumun görülme olasılığı daha fazladır. Ayrıca, titanyuma alerjisi olan kişilere de implant takılmaz.

Önceki yazı
23 yaşında kendini sağlık sektörüne adamış; kanser belirtileri, aşılar, ağrılar, diş sağlığı ve bir çok konu hakkında uzman olan yazar.

1 yorum

  1. Doktor Bey, bende şu İmplant dan yaptırmayı düşünüyorum. Dişlerim çok ağrıyor, bazen sızlıyor. Tüm dişlerimi çekip implant yapacaklarmış. Ne yapmalıyım?

    Alternatif bir çözüm bulunuyor mu? Her gün rakı içip ağrısını bastırmaya çalışıyorum, bir aydır ayyaşa göndüm. İmplant fiyatları da çok pahalı zaten.

    Binlerce lira implant parası istiyorlar. Resmen KAZIK!!!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir